Aktualno

Zavezništvo za integriteto-boj proti korupciji

25.maja smo na Transparency International Slovenia organizirali okroglo mizo na temo boja proti korupciji. Rdeča nit pogovora so bile neodvisne institucije, (neodvisni novinarji, neodvisna policija, tožilstvo in sodišča in druge pomembne nadzorne institucije, kot je KPK).

Vabilu so se odzvali vsi povabljeni, urednica in voditeljica najbolj gledane oddaje na TVS, Erika Žnidaršič, profesor dr. Marko Milosavljević, nekdanji v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav,  ter dr. Robert Šumi, nekdanji predsednik KPK.

 

Erika Žnidaršič o neodvisnih novinarjih v Sloveniji

Voditeljica in urednica Tarče na Televiziji Slovenija Erika Žnidaršič je izpostavila, da so na njihovo delo poskušali vplivati pod vsako vlado. Kljub temu je bila odločitev, katere teme se bodo lotili, vedno stvar uredništva. Kot je dejala, je Radiotelevizija Slovenija ena od redkih institucij, kjer je neodvisno novinarstvo še mogoče, saj ni vpliva kapitala.

Je pa neodvisno novinarstvo po njenih besedah zaradi številnih interesov iluzija. “Na prste ene roke bi lahko preštela novinarje, za katere mislim, da lahko tudi znotraj zasebnih medijev delajo neodvisno,” je zatrdila Žnidaršič.

dr. Marko Milosavljević o podpori preiskovalnemu novinarstvu

Profesor novinarstva na ljubljanski fakulteti za družbene vede Marko Milosavljević pa je izpostavil, da nobena vlada doslej ni sistematično podprla preiskovalnega novinarstva. “Ta sistematična odsotnost kakršnekoli državne pomoči v takšni ali drugačni obliki je bila vedno znova uporabljena kot način utišanja oziroma onemogočanja,” je dejal Milosavljević.

Dodatna težava ob tem je, da digitalna ekonomija favorizira globalne platforme, ki odnašajo oglaševalski denar, pa tudi pozornost uporabnikov. Kot je dejal, bi morali imeti preiskovalni mediji programsko pomoč za vsaj pet let, kot na področju kulture ali znanosti. S tem bi jim zagotovili več stabilnosti in možnosti načrtovanja dela.

dr. Šumi: ” Veliko govorjenja, malo izvedbe”

dr.Robert Šumi, ki je KPK vodil med leti 2020 in 2026, pa je dejal, da v tem času ni nihče izkazal nobenega resnega zanimanja za boj proti korupciji. “V deklarativni fazi smo se lahko hitro poenotili, v praksi, ko so bili določeni obravnavani, z vrha politike, pa se je zataknilo,” je dejal Šumi.

Boštjan Lindav: “Politika je vedno želela obvladovati politiko”

Nekdanji v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav, ki je sicer pred časom uspešno izpodbijal postopek imenovanje zdaj že nekdanjega šefa policije Senada Jušića, pa je na dogodku izpostavil, da je politika vedno želela obvladovati policijo, še posebej kriminalistično.  Lindavu se zdi zanimivo, da je koalicija v odhodu kar naenkrat zaskrbljena, kako bo vlada v ustanavljanju vplivala na policijo. “Pozabili so, da so sami štiri leta delali isto,” je bil še kritičen Lindav.

Teme, ki smo jih izpostavili so bili še zaščita žvižgačev in nova antislapp zakonodaja, o kateri je spregovoril Boštjan Lajovic z ministrstva za pravosodje.

 

Druge Teme o katerih so gostje še spregovorili so bile: korupcija v Srbiji, politična imenovanja vsakokratne vlade, tokovi državnega denarja, afere, ki desetletja ne dobijo sodnega epiloga.

tokovi državnega denarja: netransparentne in vprašljive podražitve

 

Okroglo mizo sta pripravila Nataša Markovič in Peter Malenšek.